טיהור שפכים

 
 
המפעל שלכם משתמש בכמות גדולה של שפכים? אתם מעוניינים לעשות שירות טוב לסביבה ולחברה? אז התקינו מתקן טיהור שפכים (מט"ש) במפעל שלכם!

  • למען השמירה על איכות הסביבה – כיום ישנה מודעות הולכת ועולה בציבור, בממשלה ובקרב היצרנים בכל הקשור לחשיבות השמירה על איכות הסביבה. סביבה נקייה זה הבריאות של כולנו.

  • כדי לעמוד בתקנות של המשרד לאיכות הסביבה – תקנות השמירה על איכות הסביבה מטילות יותר ויותר דרישות על התעשיינים כדי שיצמצמו את הזיהום. מתקן טיהור שפכים יכול לעזור לבעלי המפעל לשמור על רמת זיהום נמוכה. 
 
 

אילו שימושים ניתן לעשות במים מותפלים?

 
לעיתים ניתן להחזיר את המים המותפלים לשימוש חוזר במפעל. במקרים בהם לא ניתן להזרים את המים לשימוש חוזר, תמיד ניתן להעבירם לצורך השקיית שדות. ענף החקלאות משתמש במים מותפלים, והשיטה הוכחה זה מכבר.

 
אקו אויל בע"מ הוא מכון טיהור אקסטנסיבי, אקולוגי ולא ביולוגי, שבו מבצעים מגוון רחב של פעולות תחת קורת גג אחת. במאמר הבא נרחיב על סוג כזה של מכון טיהור שפכים ונציג את השלבים העיקריים בתהליך.

תהליך של טיהור שפכים יכול להתבצע למטרות שונות ובשלל דרכים. עם זאת, ההבדל העיקרי הוא בשיטת העבודה של מכון הטיהור עצמו. כאן ניתן לבדוק לא רק באיזה אופן פועלים במכון הטיהור על מנת להוציא מתוך מי הביוב חומרים מזהמים, כימיקלים וחיידקים, אלא גם באיזה אופן זה מתכתב עם טכנולוגיות קיימות של פיזיקה, כימיה וביולוגיה.

 
מכון טיהור שפכים אקסטנסיבי | אקו אויל
מכון טיהור שפכים אקסטנסיבי | אקו אויל
טיהור שפכים אקו אויל
טיהור שפכים אקו אויל
 

שיטת טיהור השפכים האקולוגית של אקו אויל בע"מ

 
אקו אויל בע"מ למשל הוא מכון טיהור אקסטנסיבי שפועל בשיטה אקולוגית ולא ביולוגית. כמו מכוני טיהור אקסטנסיביים אחרים בעולם, גם מכון הטיהור של אקו אויל בע"מ כולל בריכות ייצוב אנ-אירוביות שבהן עומק המים גדול. עם זאת, הדגש הוא על שילוב של בריכות עמוקות כאלה עם בריכות א-אירוביות רדודות.

שיטת טיהור השפכים האקולוגית של אקו אויל בע"מ מסייעת להתמחות בפסולת שומנית. בגלל שהשיטה מבוססת על עקרונות אקולוגיים ולא ביולוגיים, הוא מקבל היתרים של המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות. בנוסף, חברת אקו אויל בע"מ מבצעים גם טיהור שפכים וגם ייעוץ סביבתי, פינוי פסולת, טיפול בפסולות שומניות, מי תהליך, טיפול בחומרים מסוכנים ואמולסיה.

 

שלבי תהליך טיהור שפכים

 
אלו העקרונות הבולטים בתהליך טיהור שפכים בשיטה האקסטנסיבית, כמו שזה בא לידי ביטוי במתקנים של חברת אקו אויל בע"מ:

א. מחזור מים – הדבר החשוב ביותר בשלבים השונים של התהליך הוא המחזור. את מחזור המים מבצעים אמנם בשלבים מאוחרים יחסית, אך הוא זה שקובע האם מתקן טיהור שפכים מסוים יהיה אפקטיבי ויענה על הדרישות של משרד הבריאות ושאר גורמי האכיפה.

ב. מחזור שמנים – היתרון של השיטה האקסטנסיבית הוא שניתן להשתמש בה גם לטובת מחזור שמנים. אצל אקו אויל בע"מ, מחזור שמנים מתבצע בתהליך שכולל בתוכו השבחה ומחזור של הפזה השומנית לביו-דיזל קומפוסט או הפקת שמן להסקה ואף לשימוש חוזר כמו למשל בהפקת אנרגיה וחשמל.

ג. מחזור מוצקים – מכוני הטיהור של אקו אויל בע"מ יכולים להתאים עבור מחזור מוצקים. בשביל לבצע מחזור מוצקים, ניתן לצמצם את השימוש בחומרי גלם תעשייתיים ולתרום למאבק למען איכות הסביבה.

 
טיהור שפכים אקולוגי
 

יתרונות וחסרונות השיטה

 
באופן כללי, היתרונות בשיטה האקסטנסיבית של טיהור שפכים היא כמות בוצה קטנה שמחייבת סילוק רק אחת לכמה שנים. בנוסף, ההפעלה של מכוני הטיהור פשוטה, היא אינה דורשת כוח אדם מיומן וזה אומר שגם לקוחות קטנים יחסית יכולים להצטרף להצלחה ולממן את התהליך.

מנגד, החיסרון הוא איכות קולחין נמוכה יחסית. אבל עם הניסיון והידע של אקו אויל בע"מ, ניתן להתגבר על הבעיה הזו בעזרת גיבוי והליכי טיהור שפכים שעומדים בסטנדרטים המחמירים ביותר של המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות ושלל גופים ירוקים ופרטיים.

 
 

מתקן טיהור שפכים

 
מדוע חשוב להתקין במפעל מתקן לטיהור שפכים? המשק הישראלי מאז ומעולם סבל ממחסור במים, כאשר לאחרונה הוא נשען יותר ויותר על מים מותפלים. כל אחד צריך לתרום את חלקו למשק המים הלאומי, בין אם האדם הפרטי, שמצמצם את השימושים שלו במים, ובין אם איש העסקים, המתקין מתקן לטיהור מים במפעל שלו. החשיבה הסביבתית היא צורך של ממש עבור המדינה כולה.
 
מתקן טיהור שפכים
 
 
מתקנים לטיהור מים של חברת אקו אויל מותאמים לצרכים של הלקוח, ומסייעים לו לחסוך במים. המתקנים הללו מאפשרים לבעלי מפעלים לנהל את פעילותם תוך צמצום משמעותי של פגיעה בסביבה.