טיפול בחומרים מסוכנים - דברים שחשוב לדעת

 
 

כל המידע על חומרים מסוכנים

 
 
חומרים מסוכנים בהגדרה הם כל מוצק, נוזל או גז אשר יש בהם כדי להזיק לבני אדם, לחיות, לצמחים, לרכוש או לסביבה.

הסכנה יכולה להיגרם כתוצאה מהיותם של חומרים אלה דליקים, רדיואקטיביים, רעילים או מסרטנים.

 
 
 
חומרים מסוכנים
 
 
 
 

חומרים מסוכנים – הזהירות מחייבת

טיפול בחומרים מסוכנים צריך להתבצע בזהירות הראויה. משום כך, כל הגורמים והגופים העוסקים בטיפול בחומרים שכאלה צריכים לנקוט אמצעי זהירות מסוימים ומוגדרים, אשר יקטינו את הסיכון, שעלול להיגרם כתוצאה מחשיפה לחומרים אלה. מדינות רבות חוקקו חוקים ברורים, המגדירים בצורה מדויקת כיצד יש לטפל בחומרים שכאלה, וגם קיימות אמנות בינלאומיות מסוימות, העוסקות בנושא בהרחבה. זאת משום שחשיפה אליהם בהחלט עלולה לגרום לנזקים חמורים ובלתי הפיכים, ויש לעשות כל מה שאפשר כדי לטפל בהם בזהירות, מבלי שתהיה להם השפעה על הסביבה.
על פי החוק בישראל, חברת וגופים, העושות שימוש בחומרים מסוג זה, צריכות לדאוג לסמן אותם בסמלים מיוחדים, על-מנת שאנשים שאינם מוסמכים לטפל בהם, יוכלו לדעת שמדובר בחומרים שאסור להתקרב אליהם או לגעת בהם. הסימון הינו סימון שונה של חומרים מסוכנים, המיועדים לשימוש או לאחסון ושל כאלה המיועדים לשינוע. כל גוף אשר יש לו נגיעה לחומרים כאלה, צריך לסמנם בהתאם. יש סימון מיוחד לכל סוג של חומרים: דליקים, מחמצנים, מתפוצצים, מאכלים, מגרים/מזיקים, רעילים, מסוכנים לסביבה ועוד.

 

שינוע חומרים מסוכנים – רק ברישיון


בישראל, על פי חוק שירותי תובלה שנחקק בשנת 1997, ועל פי תקנות שירותי הובלה, שנחקקו בשנת 2001, רק מי שיש ברשותו רישיון מוביל, רשאי לבצע שינוע חומרים מסוכנים. בנוסף, מי שאחראי על בטיחות ההובלה צריך לדעת לארגן את ההובלה, ובין היתר לדעת להבחין בין קבוצות שונות של חומרים ולבחור בציר תנועה המותר לנסיעה. הנהג צריך לעבור הכשרה מתאימה ולדעת להפעיל את הציוד הייעודי, שמצוי בתא הכפפות שלצדו, המיועד לטיפול באותם חומרים מסוכנים שהוא מוביל. לעומת השינוע היבשתי, שינוע חומרים מסוכנים לחו"ל דורש עמידה בהוראות, הכתובות שחור על גבי לבן באמנת בזל, והיכרות עם הדרישות ועם החוקים של מדינת היעד או מדינה אחרת המהווה צד רלוונטי בהובלה, ואשר חברה באמנת בזל.
 

חשיפה לחומרים מסוכנים

במקרה של חשיפה לחומרים דליקים, רעילים או מזיקים, חשוב מאוד להרחיק את כל מי שיכול להיפגע מהם, ולהזעיק חברה המתמחה בטיפול בחומרים כאלה. נציגי החברה יודעים בדיוק כיצד יש לטפל בחומרים מסוגים שונים, והם ידאגו לטפל בבעיה שגרמה לדליפת החומר המסוכן, ולשנע את המכל הפגום במקרה הצורך. חשוב לציין שחשיפה אל חומרים מסוכנים יכולה להתרחש במקרה של דליפת גז מהברז או ממכל הגז, במקרה של נזילה של חומרי ניקוי רעילים, במקרה של חומר מסוכן שהושאר במכל אשר נפל ונפתח ועוד. בכל מקרה כזה, הקפידו להתרחק מהמקום והזמינו את נציגי חברת אקו-אויל, שיגיעו אליכם מיד ויטפלו בבעיה.

חומרים מסוכנים – אקו-אויל

אקו-אויל מתמחה בטיפול בחומרים מסוכנים ובשינוע שלהם, ועומדת לשירותכם בכל מקרה בו מתרחשת חשיפה לחומרים מסוג זה. בין אם אתם בטוחים שמדובר בחומר מסוכן ובין אם לא – צרו קשר עם נציגי החברה בטלפון 04-8494996 ונשמח להגיע אליכם ולהרחיק מכם את הסכנה.
 
 
 
 
 
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך