טיפול בחומרים מסוכנים - מידע נוסף

 
 
 
חומרים מסוכנים מיוצרים בלא מעט מקומות בעולם. אין מדובר על ייצור בכוונה תחילה של אותם חומרים, אלא זוהי תוצאה טבעית של שימוש בחומרים שאינם טבעיים אשר הם מייצרים ואף פולטים את אותם חומרים רעילים.

אז מה הם החומרים המסוכנים? איך הם הופכים לכאלה? מהי דרך הטיפול בחומרים מסוכנים? איך מונעים מהם לפגוע בנו ובעולם? ומי מוסמך לפנות חומרים מסוכנים?
 
 

חומרים מסוכנים – מה הופך אותם לכאלה?

על פי חוק חומרים מסוכנים, התשנ"ג-1993, מוגדר כל חומר מסוכן כרעל או ככימיקל מזיק. המושג חומרים מסוכנים מתייחס לכל נוזל, מוצק או גז אשר עצם קיומו מסכן את בריאות בני האדם, את הסביבה ואת הרכוש. וזאת בשל העובדה כי הם דליקים, רעילים, רדיואקטיביים או מסרטנים. את החומרים המסוכנים ניתן למצוא כמעט בכל מקום – בשימוש בבית, במשרדים ובמפעלים, בחקלאות ובתעשייה.
 

חשיפה לחומרים מסוכנים – מה ההשלכות שלה?

 
חומרים מסוכנים מתחלקים לקבוצות סיכון שונות ולכל חומר יש מאפיינים שונים וסיכונים משלו. חוק החומרים המסוכנים מביא את רשימת הכימיקלים והרעלים אשר מוגדרים כחומרים מסוכנים. מה שמשותף בין החומרים השונים הוא הנזק שעלול להיגרם לכדור הארץ בעקבותיהם (נוסף על נזק בריאותי לאדם). הימצאותם של חומרים מסוכנים בחלל העולם עלולה להזיק לאיכות האוויר בהווה ואף בעתיד, להזיק לקרקע ולחלחל למי התהום וכמובן להזיק לים ולחופים שלו.
 
חיטוי לאחר טיפול בחומרים מסוכנים
 

כיצד לצמצם פגיעה על ידי חומרים מסוכנים?

על מנת לצמצם פגיעה בחומרים מסוכנים, יש לדאוג לטפל בהם בצורה נכונה ומוגנת. כל חברה או גוף כלשהו המשתמשים בחומרים מסוכנים חייבים לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותם בכדי לוודא כי לא ייווצר נזק כלשהו בעקבות השימוש בחומרים המסוכנים. אמצעים אלו הם מוכנות לטיפול בדליפות, מניעת שריפות, וכל סוגי התקריות שעלולות להתרחש.

טיפול נכון בחומרים מסוכנים

על פי חוק החומרים המסוכנים חובה לסמן את החומרים המסוכנים בסימון מיוחד על מנת שאדם שאינו מוסמך לטפל בהם ידע שאסור לו להתקרב למקום או לגעת בהם. סימוני החומרים משתנים בין הסוגים השונים – דליקים, מתפוצצים, מחמצנים, רעילים, מסוכנים לסביבה, מאכלים וכן הלאה.

כמו כן, ישנו סעיף בחוק אשר קובע כי כל מי שמחזיק ברשותו חומרים מסוכנים, חייב למלא אחר מספר תנאים – לקבל רישוי עסק, להחזיק בהיתר רעלים מטעם הממונה במשרד להגנת הסביבה, לנהל פנקס רעלים, לאחסן אותם בצורה בטיחותית, להדריך את העובדים בנוגע להתמודדות במקרי חירום והצבת צוות חירום מיוחד למקרים אלו.

 

מתקן לפינוי חומרים מסוכנים – הפתרון לבעיה זו

 
 
 
בכל מקום בו נמצאים חומרים מסוכנים, חובה לדאוג לפנות אותם משם מידי תקופה בצורה בטיחותית ומוגנת. קיימות בשוק חברות שונות המפעילות מתקנים מיוחדים לפינוי ולטיפול בחומרים מסוכנים. פינוי חומרים מסוכנים יכול להיעשות אך ורק על ידי חברה מוסמכת שקיבלה אישור מטעם המשרד להגנת הסביבה שהיא אכן כשירה לטפל בהם ולפנות אותם.
 

מחזור חומרים מסוכנים

 
חברות שמפעילות מתקנים לפינוי חומרים מסוכנים מבצעות גם טיפול בחומרים אלו, מכיוון שיש חומרים שניתן למחזר אותם לשימוש חוזר. חברה מקצועית תפנה את החומרים המסוכנים למתקן בטיחותי, תפריד אותם ותבצע עבורם את הפעולה המתאימה ביותר – הטמנת החומרים במקומות מאושרים בלבד, מחזור החומר לצורך שימוש חוזר או השבת החומר להפקת אנרגיה.
תפקידה של החברה לפינוי חומרים מסוכנים, כגון אקו אויל בע"מ, הינו תפקיד חיוני מאוד, מכיוון שפינוי החומרים אינו משליך רק על המפעל או המקום ממנו הם מפונים, אלא משליך באופן ישיר על איכות הסביבה. כאשר החומרים המסוכנים מטופלים בצורה נכונה ובטיחותית ואינם מושלכים בחוסר התחשבות ומחשבה, יהיה העולם שלנו הרבה יותר נקי ומטוהר.
 

אקו אויל - מתמחים בטיפול בחומרים מסוכנים

 
זקוקים לשירותינו לטיפול בחומרים מסוכנים?
מלאו טופס יצירת קשר או התקשרו ונשמח לעזור לכם!
 
 
 
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך